Grim Fandango #6: Po etat na SS Limbo

Grim Fandango blog

Obstawiający do upadłego wyścigi kotów Glottis stanowił niewielki problem na liście Manny’ego. Poważniejszym był brak wolnych miejsc na pokładzie statku SS Limbo, który był jego jedynym potencjalnie środkiem transportu do dalszej pogoni za Meche.

Miejsce tylko dla jednego majtka

Statek transportowy odpływał w nocy, a czas pozostający do dyspozycji Calavery kurczył się szybciej niż slipki po nieprzemyślanym praniu. Velasco postawił sprawę jasno. Z takim doświadczeniem były kosiarz może liczyć najwyżej na fuchę majtka, który śmiga z mopem po pokładzie łajby. A to stanowisko obecnie zajmował już Naranja.

Calavera namierzył postawnego marynarza w studiu tatuażu Toto. Mężczyzna właśnie załatwiał sobie kolejną dziarę na bicepsie, znieczulając się mocnym trunkiem. Tu potrzebny był dobry i do tego zrealizowany bezbłędnie plan, żeby zająć jego miejsce bez posuwania się do mniej subtelnych kroków.

Naranja Grim Fandango

Jak powalić takiego twardziela? Już sam aromat popijanego przez niego alkoholu wskazywał, że nie ma co liczyć na rozłożenie go na łopatki choćby i spirytusem. Kosiarz potrzebował czegoś skuteczniejszego. Wrócił więc do Niebieskiej Szkatułki. Ponownie zajrzał do kuchni, w której ktoś zostawił pełen brudnej wody zlew. Przedziwna mikstura wyglądała groźnie. Dokładnie tak, jak wyobrażał sobie to Calavera. Uzupełniwszy butelkę, wybrał się w drogę powrotną do łódki Toto. Kolejny już tej nocy spacer uzmysławiał mu, jak pięknym miejscem jest Rubacava. „Dusze nie miały tak źle, trafiając tutaj w swojej drodze do raju” – pomyślał. Akompaniował mu do tych myśli dźwięk fal i nieco mniej kojący, choć mający w sobie coś hipnotyzującego, odgłos wirników sterowca, który wisiał kilkaset metrów nad kasynem.

Nowa tożsamość

Naranja miał w tamtym momencie w głowie dobre parę promili, które nie robiły na nim najmniejszego wrażenia, ale łyk specjalnej mikstury z podmienionej butelki położył go w mgnieniu oka. Potężny marynarz zwalił się z fotela ku zdumieniu Toto i enigmatycznie pozbawionej jakichkolwiek emocji facjacie Manny’ego. Obaj chwycili go i przenieśli na łóżko.

Kiedy Toto poszedł odebrać telefon i wdał się w żarliwą dyskusję z którymś ze znajomych, Calavera sięgnął po nieśmiertelniki zawieszone na szyi Naranji. Ukrył je dyskretnie w wewnętrznej kieszeni marynarki. Teraz dysponował tożsamością marynarza, który blokował jego miejsce na SS Limbo. „Jak tu wykorzystać ten fakt” – zastanawiał się.

Łącząc kropki, kościsty właściciel niewielkiego hotelu opracował kolejne elementy swojego misternego planu. Podrzuci nieśmiertelniki do jednej z ofiar zakiełkowania w taki sposób, że grabarz zidentyfikuje ciało jako należące do Naranji. Musiał tylko zmęczonego swoim zawodem i wyraźnie niechętnego do grzebania w kwiatach specjalistę wspomóc. Najprościej będzie oddać mu w ręce coś, co pozwoli błyskawicznie znaleźć niewielkie tabliczki z danymi marynarza.

Zagadany niemal na śmierć

„Wykrywacz metalu!” – pracujący na wysokich obrotach umysł kosiarza podsunął rozwiązanie. Pamiętał, że coś takiego posiada na swoim wyposażeniu Carla, która pracuje w ochronie i pilnuje porządku przy wejściu na pokład sterowca. Musiał tylko subtelnie go od niej pozyskać.

Znudzona swoją codziennością kobieta była, odkąd tylko pamięta, nim zainteresowana. Flirtowali ze sobą, choć Calavera nigdy nie pozwalał sobie przekroczyć pewnej granicy. Dla niego istniała tylko Meche. Teraz musiał to dobrze rozegrać. Wypił kilka łyków drogiego trunku zawierającego opiłki złota, co zapewniło mu chwilę sam na sam na zapleczu, poza widokiem kamer monitoringu, w ramach tzw. kontroli osobistej.

Carla Grim Fandango

Przez chwilę obawiał się, że może dojść do sytuacji, nad którą straci kontrolę. Carla jednak nie przeszła od razu do rzeczy, a wdawała się w pogawędkę, która zdawała się ciągnąć w nieskończoność. Czego Manny się nie dowiedział! Zwierzęta, ulubione kolory, wspomnienia z dzieciństwa, anegdoty o dziadku. Zasypywany informacjami, w końcu poddał się i otwarcie zapytał o wykrywacz metalu. Chciał zrobić to delikatniej, ale pomimo starań i tak ostatecznie został zrugany. Potem jeszcze musiał wyławiać urządzenie z gigantycznej kuwety kotów wyścigowych. Na domiar złego pełnej.

Kontrola antyhazardowa

Poświęcenie było tego warte. Grabarz jeszcze przy nim wykonał telefon do Velasco, informując o straszliwej śmierci członka jego załogi. Mając w ręku fałszywe papiery od Chowchilly, lokalnego kryminalisty i wreszcie wolny etat, mógł wybrać się do portu, gdzie stał zacumowany SS Limbo. Wcześniej tylko zajrzał jeszcze do swojego klubu, tak po raz ostatni. Akurat funkcjonariusz Boden znowu przyszedł na partyjkę ruletki. Idealnie. Doprowadził do jego porażki jednym przyciskiem w swoim gabinecie. Tyle wystarczyło, by wściekły stróż prawa zamknął jego biznes na czas kontroli antyhazardowej. Za tym poszły zablokowane konta, które z kolei pozbawiły funduszy do dalszej gry Glottisa.

Demon został wykopany z sali VIP kasyna szybciej niż spada z blatu kanapka posmarowana masłem. Wreszcie obaj mogli udać się na pokład SS Limbo. Przyszedł czas na pożegnanie z Rubacavą.

Grim Fandango to przygodówka uznawana przez wielu za jednego z najlepszych reprezentantów gatunku. Za opowieścią o kosiarzu Mannym Calaverze stoi słynący z poczucia humoru i dobrych pomysłów Tim Schafer oraz odpowiedzialna za wiele genialnych przygodówek ekipa LucasArts. Przypomnij sobie tę opowieść i wszystkie trudy zagadek obecnych w grze wraz ze mną w ramach opowiadania z Grim Fandango!

Następny odcinek relacji z gry Grim Fandango już wkrótce w Gralingradzie. Nie chcesz przegapić nowych materiałów? Obserwuj profile bloga na Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube. Możesz również wspomóc stronę na Patronite, a jeśli przyjemnie czytało Ci się tę opowieść – postaw mi kawę, przyda się na następne zagadki z gry. 🙂

<— Piąty odcinek historii z Grim Fandango: Długa noc w Rubacavie

Siódmy odcinek Grim Fandango: Czy uda się uciec z wyspy? —->

<— Tu zaczyna się opowieść Grim Fandango

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.