Recenzja książki „Szamo” – pośmiej się z piłki

Recenzja książki SzamoWszystko, co chciałbyś wiedzieć o piłce, gdyby cię nie oszukiwano – głosi podtytuł książki napisanej wspólnie przez byłego bramkarza Legii Warszawa i reprezentacji Polski Grzegorza Szamotulskiego oraz redaktora Krzysztofa Stanowskiego. Trochę na wyrost, bo choć publikacja potrafi zaskoczyć ciekawostkami to summa summarum aż tak głęboko za kulisy świata futbolu nie wchodzi.

Warto uświadomić sobie na początek jedno. To nie jest żadna biografia piłkarza, który ze swojej perspektywy opisuje mniej lub bardziej znane wydarzenia sprzed lat. Grzegorz Szamotulski twierdzi, że mecze w zdecydowanej większości przypadków są do siebie bliźniaczo podobne i tym samym nudne. A przynajmniej tak wyglądają z perspektywy bramkarza. Zamiast więc zamęczać czytelnika opisami kolejnych niemal takich samych spotkań, słynący z ciętego języka i mocnego charakteru golkiper przybliżył w kilkuset anegdotkach profile kilku piłkarzy, trenerów i działaczy, opowiedział o zwyczajach w szatni i odsłonił nieco tajemnic na temat wynagrodzeń w polskiej Ekstraklasie.

Recenzja książki SzamoW efekcie czyta się Szamo bardzo przyjemnie, choć nie jest to specjalnie angażująca lektura. To pozycja idealna na pięć minut, do zabicia czasu lub poprawienia sobie nastroju po ciężkim dniu. Momentami jest głupia, czasami dziwna, w kilku miejscach szokująca. Fragmentami bywa nawet pouczająca, a i owszem, ale potrafi też żenować humorem niskich lotów. Szczególnie interesująca będzie dla każdego fana polskiej piłki, który może dowiedzieć się z niej o kulisach słynnego meczu Legia-Widzew z sezonu 1997/1998 czy poznać sytuację w Amice Wronki za czasów jej świetności. Na pewno ucieszy wszystkich, pragnących od zawsze dowiedzieć się, który piłkarz reprezentacji był skąpcem, który trener klubowy nieudacznikiem i jak nazywa się zawodnik, który zjadł kupę. Mocna tematyka, napisana bez upiększania, którą trudno odbierać neutralnie.

Jak łatwo zauważyć po pierwszych kilku stronach książki, Szamo nie jest dziełem ambitnym, które próbuje na poważnie odsłonić kulisy najpopularniejszej dyscypliny sportowej świata. To nie żadne naukowe studium profilu piłkarza, analiza działalności klubów i stanu finansów w futbolu, a przesycony żartami wyższych i niższych lotów, przekleństwami i mocnymi ocenami zbiór anegdot z szatni zawodnika, który sporo w swojej karierze przeżył i widział. Dla rozluźnienia nadaje się w sam raz. A i co ważne, po lekturze na wielu graczy i szkoleniowców, a na pewno na golkiperów, każdy czytelnik na pewno spojrzy nieco inaczej.

Książka jest do kupienia m.in. w księgarni matras.pl.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.